איקידו

מתוך MediaWiki
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עמוד ראשי >> אומנויות לחימה >> סומו | ג'ודו | קראטה | איקידו | קשתות | קנדו | נינג'וצו


מוריהי אואשיבה מייסד איקידו


איקידו

זאב ארליך


מורה ותלמיד

"איקידו" (Aikido) היא אומנות לחימה יפנית אשר מטרתה פיתוח כושר הסתגלות והרמוניה פנימית, אשר מובילה להרמוניה עם הסובב, תוך דגש על אי אלימות. האיקידו פותח על-ידי מוריהי אואשיבה (Ueshiba Morihei, -1883 1969). על אף היותה תורת לחימה צעירה יחסית, שורשיה התרבותיים והפילוספיים ארוכים ועשירים.לפני שפיתח את האיקידו, הקדיש עצמו אואשיבה לאימונים במספר תורות לחימה יפניות עתיקות (Jujutsu), ואומנויות לחימה בחרב ובחנית יפנית. הוא אף שקד על לימודי דת ופילוסופיה, ופיתח אידיאולוגיה המושתתת על הרמוניה, דבר המוצא ביטוי גם באיקידו.

תרגול עם מקל


בעוד וטכניקת הג'ודו מבוססת על זריקות, אחיזות, והסתערות על נקודות תורפה בגוף, מבוסס האיקידו על מיומנות ותמרון מתוחכם, בלימות והטיות גוף. פעולה מיומנת של אמן האיקידו מנצלת את העוצמה שבהתקפת היריב על מנת להתגבר עליו.

בגלל אופיו המיוחד של האיקידו לא קיימים בו היסודות התחרותיים הקיימים בג'ודו.


האימון באיקידו מסוכן ועלול לגרום לפציעות, ולכן חייב בפקוח מורה מנוסה. על אף יעילות האיקידו כתורת לחימה, הדגש הוא על שיפור אישיות הפרט. באיקידו אין תחרויות וקרבות אלא תרגילים הנלמדים בשיתוף פעולה, ובקצב ההולם את היכולת של המתאמן. כפי שאמר המורה אואשיבה "המטרה של איקידו היא לא להביס את האחר, אלא להכניע את השלילי אשר שוכן בתוכנו ומונע בעד תפקוד נכון."

תרגיל איקידו בביצוע זאב ארליך וד"ר שלומי מעולם, צולם ע"י גיל ברן


לאחר מלחמת העולם השניה הוקמה האגודה הבין לאומית לאיקידו אשר מטרתה "תרום ליצירת חברה טובה יותר על-ידי אימון הגוף והנפש" (Aikikai).

תרגיל איקידו בביצוע זאב ארליך וד"ר שלומי מעולם, צולם ע"י גיל ברן


באיקידו ישנן דרגות וחגורות. בישראל פועלים כיום מספר בתי ספר לאיקידו. מבחנים עד לדרגת חגורה שחורה מתקיימים בפיקוח מורים בכירים מישראל, מבחני חגורה שחורה ומעלה מתקיימים מדי שנה תחת שיפוט מורה בכיר המגיע מיפן.

תרגיל איקידו בביצוע זאב ארליך וד"ר שלומי מעולם, צולם ע"י גיל ברן

ערכים נוספים באומנויות

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים