Main Page

מתוך MediaWiki
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

MediaWiki has been installed.

Consult the User's Guide for information on using the wiki software.

תבנית:מפנה תבנית:גוף מים ים יפןיפנית: 日本海; ברוסית: Японское море) או הים המזרחי (קוריאנית: 동해) הוא ים שולי בחלקו הצפון-מערבי של האוקיינוס השקט. ים זה מפריד בין יבשת אסיה וארכיפלג האיים של יפן.

הסכסוך על שם הים

שמו הבינלאומי של הים הוא נושא לסכסוך ארוך שנים בין יפן לבין קוריאה. יפן מתעקשת ששמו של הים יהיה ים יפן – השם שהיה בשימוש מאז המאה ה-19 ובו הוא מוכר ברחבי העולם. לעומתם טוענים הקוריאנים כי שם זה הוא סמל לעבר האימפריאלסטי של יפן. גם בין שתי הקוריאות אין הסכמה. קוריאה הצפונית מתעקשת על השם העממי הים הקוריאני המזרחי (בפרט לחלק הסמוך למפרץ קוריאה המזרחי), בעוד שקוריאה הדרומית מתעקשת על הים המזרחי בטענה שהיפנים קראו לים "הים המזרחי" ("הים האוריינטלי").

לאורך ההיסטוריה ניתנו לים מספר שמות כמו הים המזרחי, הים הקוריאני המזרחי, הים היפני, הים הקוריאני, ים יפן, ים קוריאה והים האוריינטלי. השם "ים יפן" הפך לתקן בין-לאומי על ידי הלשכה ההידרוגרפית הבינלאומית (IHB) בשנת 1919 כאשר קוריאה הייתה תחת כיבוש יפני.

מאז שנות ה-90 של המאה ה-20 הגבירה ממשלת קוריאה הדרומית את מאמציה לשנות את שמו הבינלאומי של הים לשם "הים המזרחי". ממשלת קוריאה הצפונית תומכת בשכנתה מדרום, ואולם בכל המסמכים הרשמיים המפורסמים בשפה האנגלית היא מתעקשת על השם המלא, "הים הקוריאני המזרחי". האו"ם והארגון ההידרוגרפי הבינלאומי (IHO) לא קיבלו ולא דחו עד עתה את הטענה הקוריאנית, המתנגדת לשימוש בשם "ים יפן".

גאוגרפיה

שטחו הכולל של ים יפן הוא 978,000 קמ"ר והעומק הממוצע שלו הוא כ-1,752 מטר, כאשר הנקודה העמוקה ביותר היא 3,742 מטר מתחת לפני הים. הים מוקף מכל צדדיו ביבשה: ממזרח נמצאים האיים היפנים הוקאידו, הונשו, קיושו והאי הרוסי סחלין, בצפון מערב נמצא חוף רוסיה ובמערב – חצי האי הקוריאני.

לים יש שלושה אגנים גדולים: אגן יאמטו בדרום־מזרח, אגן יפן בצפון ואגן צושימה (אגן אוליאונג) בדרום־מערב. באגן יפן נמצאים האזורים העמוקים ביותר בים, בעוד ששני האגנים האחרים רדודים יותר.

המדפים היבשתיים בחופים המזרחיים של ים יפן רחבים, ואילו בחופים המערביים, במיוחד לאורך חצי האי הקוריאני, הם צרים – כ-30 ק"מ בממוצע.

גאולוגיה

שלבים בפתיחת ים יפן
מיוקן פליוקן-גלס
מימין: ים יפן במיוקן (18–23 למ"ש)תבנית:שמשמאל: ים יפן בסוף הפליוקן ובתחילת הגלס (2–3.5 למ"ש)

ים יפן נפתח ממערב לאיים בין אמצע האוליגוקן ואמצע המיוקן, אם כי העיתוי המדויק של פתיחתו אינו ידוע בוודאות. קיימות דעות שונות הנוגעות לעיתוי זה הנובעות מניתוח נתונים שהתקבלו במחקר: פרשנות אחת טוענת לתהליך ממושך שהחל לפני 12–30 מיליון שנים, ואילו אחרת טוענת לתהליך קצר יותר שתחילתו לפני 14–16 מיליון שנים.תבנית:הערה

הים נוצר בעקבות העתקה והתפשטות שהחלה במזרח הלוח הפיליפיני באוליגוקן ובמיוקן.תבנית:הערה בתהליך זה החלו איי יפן – שהיו עד אז קשת געשית בשוליים המזרחיים של אסיה – להיפרד מן היבשת תוך תנועה של כ-45 מעלות בכיוון השעון. בהמשך התרחשו שני תהליכים: מעוות שנוצר כתוצאה ממאמץ מתיחה סדק את סלעי הקרום היבשתי בדרום הים, ובצפון הים החל תהליך של התפשטות הקרקעית.

מצרי ים

הרצף היבשתי מסביב לים יפן נקטע באמצעות חמישה מצרי ים המחברים את ים יפן לגופי מים נוספים:

מצרי הים המקשרים בין ים יפן לאוקיינוס השקט ולים סין המזרחי נפתחו בשלבים מאוחרים של היווצרות הים. הראשונים להיפתח הם מצרי צוגרו וצושימה. כתוצאה מהיווצרותם נפסקה הגירת פילים לאיים היפניים בסוף הנאוגן. האחרון להיפתח הוא מצר לה פרוז. היווצרותו לפני 11–60 אלף שנים קטעה את הגירתן של ממותות, שמאובנים שלהן נמצאו בהוקאידו.תבנית:הערה

מבנה הקרקעית

ים יפן משתרע מצפון ומדרום לרכס יאמטו. מקורו של הרכס בגבול פתיחה יבשתי, והוא הפך למרכז התפשטות. בסיסו מורכב מסלעי גרניט, ריוליט, אנדזיט ובזלת, מעליהם מפוזרות גרוֹרוֹת של סלעים געשיים.תבנית:הערה

בחלקו הצפוני של הרכס מצוי אגן יפן המורכב מקרום אוקייני שעומקו 3,000–3,600 מטרים. קרום זה נוצר ברכס יאמטו לפני 18–28 מיליון שנים.תבנית:הערה הקרום האוקייני באגן יפן משמש מצע למשקעים ממקור יבשתי שעוביים 1,000-1,500 מטרים.

בחלקו הדרומי של ים יפן מצויים שני אגנים נוספים: אגן יאמטו ואגן סושימה. הקרום בתחתית אגנים אלה עבה מזה של אגן יפן, והוא מורכב מגושים מועתקים של קרום יבשתי שעברו מתיחה והידקקות עם פתיחת הים.תבנית:הערה

כלכלה

האזורים הצפוניים של הים בעלי אזורי דיג עשירים מאוד וניתן להמחיש זאת בכך שגם קוריאה הדרומית וגם יפן טוענות לבעלות על סלעי ליאנקור המבודדים באמצע הדרך בין שתי המדינות. הים חשוב גם מבחינת המשאבים הטבעיים אחרים שיש בו כמו המינרלים השונים, ובמיוחד החול המגנטי. בים ניתן למצוא גם גז טבעי ומספר שדות נפט. מאז הזינוק הכלכלי של מדינות מזרח אסיה הפך ים יפן לדרך ימית חשובה שממלאת תפקיד חשוב בכלכלה האזורית.

ראו גם

קישורים חיצוניים


הערות שוליים

תבנית:הערות שוליים

תבנית:רשימת ימים


ד"ר שמשון לבני

1.1 מדינת איים בשוליים הצפון-מזרחיים של אסיה 1.2 המשאבים הטבעיים של יפן 1.3 יפן - אחידות חברתית, תרבותית ודתית 1.4 יפן - היסטוריה של עצמאות פוליטית


1.1 מדינת איים בשוליים הצפון-מזרחיים של אסיה

יפן היא מדינת איים בצפון האוקיינוס השקט, מול החוף

הצפון-מזרחי של יבשת אסיה. יפן מורכבת מארבעה איים גדולים

הנמשכים מצפון לדרום: הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו

ומאלפי איים קטנים.

יפן והסביבה

היות ומדינת יפן בנויה כולה על איים, כל גבולותיה הם

גבולות ימיים. במערב, ים יפן מפריד את רצועת האיים

היפניים ממדינות קוריאה ומסיביר )רוסיה(. בצפון, מצר סויה

)SOYA( מפריד בין הוקאידו לאי סחלין )SAKHALIN( )רוסיה(

ובצפון מזרח -האי אטורופו )ETOROFU(, האי קונשירי

)KUNASHIRI( ואיי הבומאי )HABOMAI( המוחזקים

על ידי הרוסים משנת 1945 )תום מלחמת העולם השניה(

מפרידים בין הוקאידו לאיים הקוריליים. איי יפן בצפון

במזרח גבולה הימי של יפן עובר במי האוקיינוס השקט, באי

מינמיטורי )MINAMITORI( ובדרום גבולה הימי של יפן עובר

באי אוקינוטורי )OKINOTORI( . איי יפן בדרום ובמזרח

במערב, ים - סין המזרחי מפריד בין יפן לסין. האי צושימה

נמצא בין קיושו לחופי דרום קוריאה וכך מחלק את המעבר

הימי הזה למצר קוריאה במערב ולמצר צושימה - במזרח. האיים

היפניים נמשכים לאורך כ- 000,3 ק"מ במערב, מרחק זה

גדול פי 7 )בקרוב( מאורכה של מדינת ישראל )ראו מפה(.

איי יפן במערב


שרשרת האיים נמשכת מהאי יונאגוני YONAGUNI מול חופי

טאיוון )TAIWAN( 24 מעלות צ', 123 מעלות מזרח, והיא מסתיימת

בכף סויה )SOYA( שבקצה האי הוקאידו, 45 מעלות צ'.

מדינת יפן משתרעת על פני כ- 380.000 קמ"ר. שטח יפן מהווה

רק את החלק ה - 25 משטחה של ארה"ב ורק כעשירית משטחי

מדינות מערב אירופה )היא גדולה פי 20 בקרוב משטחה של

ישראל(.

ארבעת האיים הגדולים, הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו,

מהווים כ- %90 משטח יפן.


אוכלוסיית יפן מונה כ- 125 מיליוני תושבים. כ- %70 מאוכלוסיית

יפן מתגוררים באי הגדול הונשו ו- %20 נוספים באיים שיקוקו

וקיושו.Getting started