בחזרה לצמיחה

מתוך MediaWiki
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עמוד ראשי >> יפן המודרנית >> הכיבוש | התאוששות | שינויים חברתיים | בחזרה לצמיחה | כלכלה 2000


המשפחה הקיסרית


בחזרה לצמיחה

דפנה לויט

תושבי טוקיו


סידרת הזעזועים שפקדה את יפן במחצית הראשונה של שנות השבעים עוררה את יפן למחשבה מחודשת לגבי דרכה. מנהיגים, תעשיינים ורוב הציבור הבינו את הצורך לכוון את יפן לדרך עצמאית יותר, תלותית פחות. מאחר שיפן הגיעה למעמד של מעצמת-על, לא היה עוד לממשלתה צידוק מוסרי או אפילו כלכלי לשמש מגן או בולם מפני תחרות מבחוץ; מעתה, גרסו, ייאלצו התעשיות והחברות עצמן לעמוד בתחרות באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, מוצרים איכותיים ותכנון שיווקי אסטרטגי.

הרכבת המהירה בעולם, 340 קמ"ש


יפן למדה להתמודד גם עם האיום הקשה של מחסור בהספקת נפט על-ידי חיסכון קפדני בדלק ובאנרגיה. למשבר הנפט היו גם השפעות חיוביות: יפן החלה לחפש מקורות חלופיים לחומר הגלם החיוני הזה, ביניהם אנרגיה אטומית, וצמצמה באופן משמעותי את תלותה ביבוא נפט. אחת התוצאות החשובות ביותר של משבר הנפט היתה הביקוש למכוניות קטנות וחסכוניות בדלק, שהפך את המכונית היפנית ללהיט. יפן אכן הצליחה במשימתה וחזרה לצמיחה ממוצעת של למעלה מ-4% בשנה כמעט בעשרים השנים שלאחר מכן, שבהן מוצרי הייצוא שלה תפסו מקום בולט מאוד ברחבי העולם בזכות מחיריהם הסבירים ואיכותם הטובה.


נחישותם של מנהיגי יפן ותעשייניה להמשיך את הצלחות הצמיחה אכן הניבה תוצאות. כמו בתקופת הצמיחה הראשונה, הממשלה והסקטור הפרטי-עסקי המשיכו לשתף פעולה אך עיקר המאמצים של התכנון הכלכלי לא הופנו עוד לבלימת תחרות מן החוץ. יפן ניצלה את התחזקות המטבע המקומי כדי להרחיב את פעילותה מחוץ לגבולות יפן, לחזק את זרועות השיווק שלה ברחבי העולם כדי להבטיח לעצמה נתח שוק רציני, להקים מפעלים וחברות-בנות באסיה כדי ליהנות מכוח עבודה זול יותר, ולהשקיע בפיתוחם של תהליכי ייצור מתוחכמים ויעילים ביותר כדי לייצר את המוצרים המובילים בכל אחד מתחומי עיסוקיה הרבים.


שיעור בכלכלה: היווצרות הבועה

רובוטים בתעשיית מכוניות


הגאות של שנות השמונים הביאה לעלייה תלולה במחירי הנדל"ן ובשערי המניות ביפן. משקיעים רבים, זרים ויפנים, הבינו שחברות יפניות כסוני או טויוטה הן חברות מובילות בעולם וגרמו להעלאת הביקוש למניותיהן. הבורסה היפנית עלתה עלייה חדה של 77% בשנתיים שבין 1987 ובין 1989. היתה עלייה גם בביקוש להלוואות בנקאיות מצד משקיעים שרצו להשתתף בחגיגת הבורסה.


הבנקים העניקו יותר ויותר הלוואות תמורת בטחונות של נכסי מקרקעין, ומחירי המניות והנדל"ן כאחד עלו בצורה דרמטית ואף ספקולטיבית - ללא כל קשר לערכם האמיתי. עלייה מהירה מאוד של מחירים (כמו גם נפילה מהירה) מסכנת את יציבות המשק, והבנק המרכזי ושלטונות יפן חששו מאוד ממפולת אפשרית. הם החליטו לרסן את המשך הגאות על-ידי העלאת הריבית במשק, צעד מקובל בעולם להאט את הקצב של נסיקת המחירים. אך הפעם, השפעתו של הצעד הזה היתה מופרזת: משקיעים חששו שהמחירים הגיעו לשיאם והחלו למכור מניות ולממש רווחים. מחירי הנדל"ן החלו לסגת גם הם. והבנקים, שהעניקו הלוואות תמורת בטחונות בנדל"ן סבלו מירידות חדות בערך נכסיהם. בשנת 1992 צנחה רמת המחירים בבורסה ביותר מ-60% בתקופה של שנתיים.

הגשר הארוך בים הפנימי

מחירי הנדל"ן נפלו בשיעור דומה והבנקים לא יכלו לגבות את חובותיהם מלווים רבים שהפסידו את כספם. התזוזות המהירות במחירי הנכסים השפיעו על הכלכלה כולה והשתקפו במספרי התמ"ג. התמ"ג בשנת 1991 צמח ב-3.8% , בשנת 1992 רק ב-1.2% ובשנים 1993 ו-1994 בפחות מחצי אחוז בשנה.

אחרי התפוצצות הבועה: העשור האחרון

רשת כבישים בטוקיו


זה עשר שנים מתקשה יפן מאוד להתאושש מן המכה של התפוצצות הבועה. הכלכלה היפנית מוסיפה להיות הכלכלה השנייה בגודלה בעולם אך צמיחתה נעצרה כמעט כליל. בעיית הבנקים הפכה לבעיה מרכזית בעיקר משום שבשנות השמונים צמחו הבנקים היפניים והיו לגדולים ולמובילים בעולם. עיקר הרווח של בנק נובע מן ההפרש בין הריבית שהבנק גובה תמורת הלוואות ובין הריבית שהוא משלם על פיקדונות. כאשר חברות לוות אינן מסוגלות לפרוע הלוואות וערך הבטחונות שנתנו (נדל"ן) קורס, אין באפשרות הבנקים להגדיל את היקף ההלוואות שהם מעניקים. ההאטה בצמיחה של המשק הביאה למספר גדל והולך של פשיטות-רגל בתוך יפן ובכך למספר גדל של חברות שנבצר מהן לפרוע את הלוואותיהן. השיעור הגדול של פשיטות-הרגל הביא להתרחבות האבטלה, וגם לירידה בתשלומי השכר בחברות שחששו מפשיטת-רגל. החשש מפני אבטלה גרם לציבור היפני לשמור על כספו ולצמצם את הצריכה.

בניין עיריית טוקיו


פגיעה נוספת בתעסוקה ביפן נבעה מן ההתרחבות של חברות יפניות מחוץ לגבולות יפן. הממשלה ניסתה לעודד את הצריכה ביפן על-ידי הפחתת מיסים, אך הדאגה בקרב הצרכנים לפרנסתם העתידית גברה על תחושת ההקלה מהורדת המיסים ומנעה את עליית הצריכה.


המטבע היפני החזק עודד ייבוא של מוצרים זולים שאילצה יצרנים מקומיים להוריד מחירים כדי לשמור על נתח השוק המקומי שלהם, אך גם בכך לא היה די לעורר את הצריכה. וכאילו לא די בבעיות אלה, המטבע היפני החזק מפריע גם לגידול משמעותי של הייצוא מיפן, וזאת על רקע של האטה בכלכלות העולם, כלומר, ירידה כללית בביקוש למוצרי צריכה.

רפורמה ופוליטיקה

טוקיו בלילה


אחד הצעדים המשמעותיים ביותר שיפן נקטה הוא מדיניות מוניטרית מרחיבה - הבנק המרכזי הוריד את הריבית לאפס. בריבית אפס אין שום פיתוי לחסוך כסף בבנק והצרכן אמור לרצות להוציא את כספו בקניות. אך עד לרגע זה אין במשק סימנים שהיפנים מעלים את הדרישה למוצרים וממלאים את החנויות. החששות לעתיד, להבטחתם של מקורות פרנסה, עדיין מונעים מן היפנים להרבות בקנייה. הרי אם המחירים יורדים, אולי כדאי לדחות את הקניות עוד?

רעידת האדמה בקובה 1995

אשתקד חילקה הממשלה לכל בית-אב ביפן תלושי קניות חינם בתנאי אחד ויחיד: כל משפחה חייבת לממש את התלושים בחנויות עצמן ולא להעבירם לאחרים. התקווה היתה, שאם היפנים ייכנסו לחנויות, הם ירצו להמשיך לקנות מוצרים נוספים. ולא כך היה.

גן שעשועים "עולם האוקינוס"

שלטונות יפן מנסים למצוא פתרון לבעיית ההתמוטטות של הבנקים, והממשלה מציעה סידרה ארוכה של רפורמות שמטרתן העיקרית לחלץ את הכלכלה היפנית מן המצב הממושך של היעדר צמיחה. היפנים הביעו את תמיכתם בנקיטת צעדים ממשיים ומשמעותיים לשינויים כאשר הם תמכו בבחירת ראש-ממשלתם החדש קואיזומי. קואיזומי גם הוא דמות חריגה בנוף הפוליטי של יפן מאחר שהוא מייצג את שבירת המוסכמות, את כוח השינוי. הגרוש הצעיר הזה, בעל השיער הארוך, מייצג שלב חדש בתהליך המודרניזציה של יפן, אך יהיה עליו להביא לשיפור אמיתי במצב הכלכלי - כי תולים בו תקוות רבות מאשר בקודמיו והצעדים הממשיים לרפורמה עדיין לא נראים לעין.

מסקנות לעתיד

בריכת שחיה בכפר


אולי יותר מכל מדינה אחרת תרמה יפן לגלובליזציה של ימינו, למפגש ההיסטורי בין המזרח הרחוק למערב. יפן היא המדינה הראשונה מן המזרח שתפסה מקום כה חשוב במאזן הכוחות העולמי. היא מעצמת-על שמוסיפה להוביל את כלכלות העולם במקום השני


אחרי ארצות-הברית. מאזן הכוחות וסדרי החשיבות של כלכלות העולם עשויים להשתנות אך אין עדיין שום מעצמה במזרח הרחוק שמסוגלת לתפוס את מקומה של יפן. יפן עברה תהפוכות רבות במאה וחמישים השנים האחרונות ובכל תהפוכה היא התחזקה והגדילה את הצלחותיה. אין שום סיבה שכך לא יקרה שוב.

ערכים נוספים בהיסטוריה


לקריאה נוספת

  • בן-עמי שילוני, יפן המודרנית - תרבות והיסטוריה, הוצאת שוקן, 1997, מהדורה מתוקנת ומורחבת 2002.
  • אלן, ג. ההתאוששות הכלכלית של יפן. אוקספורד: הוצאת אוניברסיטת אוקספורד, 1958.
  • פורסברג, אהרון. אמריקה והנס היפני. היל צ'אפל: הוצאת אוניברסיטת צפון קרוליינה, 2000.
  • האנה, מיקיסו. פיניקס המזרחית: יפן מאז 1945. בולדר: הוצאת ווסטוויו, 1996.
  • הובר, תומאס. כלכלה אסטרטגית ביפן. בולדר: הוצאת ווסטוויו, 1994.
  • יאנסן, מריוס. העשייה של יפן המודרנית. בלקנאפ, 2000 (ISBN 0-674-00334-9)
  • ג'ונסון, צ'אלמרס. MITI והנס היפני: צמיחת המדיניות התעשייתית, 1925–1975. סטנפורד: הוצאת אוניברסיטת סטנפורד, 1982.
  • אוקאזאקי, טטסוג'י ותקפומי קורנאגה. "מדיניות הקצאת מטבע החוץ ביפן שלאחר המלחמה" שינויים בשערי החליפין במדינות המתפתחות במהירות. אד. טקטושי איטו ו אן קרוגר. שיקגו: הוצאת אוניברסיטת שיקגו, 1999.
  • ראשה, פול. "יפן בע"מ במלכודת החוב"אפריל 2000. 26 בנובמבר 2005.
  • צורו שיגיטו, הקפיטליזם של יפן: תבוסה יצירתית ומעבר לה, 1993.

קישורים חיצוניים